Haberler

BORSAMIZDAN KEŞAN’ A BAYRAM HEDİYESİ.12.11.2010

Ana Sayfa
Haberler >> Ana Sayfa

  • İstasyon Mahallesi’ndeki 100 dönümlük TOKİ arazisi, Keşan Ticaret Borsası’nın oldu. Arazi, dün Ankara’da imzalanan protokol ile 5 milyon 41 bin TL bedelle Keşan Ticaret Borsası'na satıldı.

  • Tapu işlemlerinin bayramdan sonra gerçekleştirileceğini bildiren Borsamız Yönetim Kurulu Başkanı Ender Mağden, “Yeri aldıktan sonra, üzerinde ne yapmamız gerektiğini Keşan Belediyesi ve kamuoyuyla oturup konuşacağız. Nihai kararı verip, üzerindeki plan değişikliğini Keşan Belediyesi ile gerçekleştirip, araziyi Keşan’ın hizmetine sunacağız.” dedi.

  • Başkanımız Ender Mağden, araziden çıkar sağlama veya 20 kişi alarak şirket kurma düşüncelerinin olmadığını da vurguladı.

 

 

Keşan kamuoyunun uzun süreden beri tartıştığı, İstasyon Mahallesi’ndeki 100 dönümlük TOKİ arazisinde nihai karar dün verildi. Keşan Ticaret Borsası, Keşan Belediyesi ve Keşan Sağlık Grup Başkanlığı’nın talip olduğu arsanın, Borsa’ya satışı için protokol imzalandı.

Borsamız Meclis üyeleri Necmettin Sunar ve Ercan Kula’yla birlikte Ankara’ya giderek TOKİ yetkilileri ile görüşen Yönetim Kurulu Başkanımız Ender Mağden, arazinin, 5 milyon 41 bin TL bedelle Borsa’ya satışı ile ilgili protokolün imzalandığını açıkladı.

“PROJENİN TÜRKİYE’NİN PRESTİJİ OLABİLECEĞİ KANAATİNE VARILDI”

Arazinin artık Keşan Ticaret Borsası’na ait olduğunu dile getiren Başkanımız Ender Mağden, yerin Keşan’a kazandırılmasından ötürü çok mutlu olduğunu ve Keşan’a bayram hediyesi vermenin sevincini yaşadığını söyledi. 

Yerin Keşan’a kazandırılmasında emeği geçen Sayın TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na teşekkür eden Ender Mağden, “İmzayı TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar adına Başkan Yardımcısı Ayşe Çalışkan ile imzaladık. Keşan için teşekkür ettik kendilerine. Keşan’a bayram hediyesi olsun. İşleyişte her şey aynı sadece fiyat değişti. Yerin %25’ini peşin ödedik. Ödediğimiz miktara fark olarak da 311 bin TL daha yatırdık. Tapu işlemleri için dilekçemizi verdik. Bayramdan sonra tapu işlemleri başlayacak. TOKİ’ye ısrarlı bir şekilde güzel projemizi anlattığımız için yeri tekrar bize verdiler. Bu yer Keşan’ın ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan çok önemli bir kazanımı olacak. Gelişmemize katkı sağlayacak. Bayraktar’a bu projeyi anlatınca müdürlerine talimat verdi ve yer kazanıldı. Bayraktar da arazinin Avrupa’ya açılan bir konumda olduğunu gördü. Burada uygulamayı düşündüğümüz projelerin Türkiye’nin de prestiji olacağını anladı.” dedi.

“KEŞANLILARIN FİKRİNİ ALACAĞIZ”

Keşan’ın geleceğine yönelik önemli bir kazanım elde ettiklerini aktaran Başkanımız Ender Mağden, projeyi, Keşanlıların fikrini alarak şekillendireceklerini vurguladı.

KEŞAN FM’DEN MÜJDEYİ VERDİ

Başkanımız Ender Mağden, dün basın mensuplarını konu hakkında bilgilendirmesinin yanı sıra, Keşan FM’e de telefonla konuk oldu. Gündemde Öne Çıkanlar Programı’na katılan ve programı hazırlayan Cavit Deniz ile Yılmaz Özkaya’nın sorularını yanıtlayan Başkanımız Ender Mağden, TOKi arazisini Keşan’a kazandırdıklarının müjdesini dinleyicilerle paylaştı. 

“ARADAKİ BEDELİ ÖDEMEMELİYDİK”

Programda yaptığı konuşmada, Keşan’da basın aracılığıyla yapılan yorumlarda, yerin Keşan’a kazandırılması fikrinin ağır bastığını dile getiren Başkanımız Ender Mağden, dedik. TOKİ yeri bize vermekten vazgeçince, planlanarak satış düşünüldü. Planlanarak satılmanın ne olduğunu izah ettik. TOKİ yeri parçalara bölerek açık artırma ile satacaktı. Bu yer çok daha yüksek bedelle satılacaktı. Keşan bu bedelleri ödemeye hazır mıydı? Bu bedeller ödenebilecek miydi? O durumda bu yerin Keşan’da kalma olasılığı düşük olacaktı. Yer, İstanbul’un büyük gruplarının alacağı bir hale gelecekti. Veya belirli bir miktarı konut haline gelecekti ama biz işin üzerine gittik. Sayın TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na çok teşekkür ediyorum. Kendisinin sayesinde 19 Ekim 2010 tarihinde TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar’la randevulaştık ve bir görüşmemiz oldu. Yeri 5 milyon 41 bin TL’ye aldık. 3 milyon 794 bin’den 5 milyona çıktı fiyat. Bu aradaki bedeli ödememeliydik. Bu nedenle biraz üzüntülüyüz.” şeklinde konuştu. 

“KEŞAN’IN MENFAATİNE KATKI SAĞLAYACAK BİR ORTAM HAZIRLAYACAĞIZ”

Erdoğan Bayraktar’a Borsa’ya gösterdiği ilgi nedeniyle teşekkür eden Mağden, şunları kaydetti: “Biz  projemizi anlattık, neler yapmak istediğimizi söyledik. Bu nedenle yeri kazandık. Erdoğan Bayraktar dedi.  Meclis grubumu topladım ve yeri satın alma kararı verdik. Bir önceki sözleşmeden doğan tecrübelerimizden dolayı, şerhli tapunun tarafımıza verilme dilekçesini verdik. Bayram tatiline girilmemiş olsaydı, o yazıyı da alıp Keşan’a öyle dönmeyi düşünüyorduk. Ama bayramdan sonraya kaldı. Karşılıklı olarak iki taraf da imzaları attı ve yer artık Keşan Ticaret Borsası’nın ve Keşanlılar’ın oldu. Çok sevinçliyiz. Kazanan Keşan’dır. Bu protokolden sonra yüzlerce arayan oldu. Belediye Başkanımız Mehmet Özcan’la da görüştüm. Keşan’ın kullanımına, Keşan’ın menfaatine katkı sağlayacak bir ortam hazırlayacağız.”

“İKİNCİYE GERİ DÖNMEZ. BU İŞ BURADA BİTMİŞTİR”

Mağden, Özkaya’nın “Geçen sefer de protokol imzalandıktan sonra bu iş geri dönmüştü. Yine böyle bir sürprizle karşılaşır mısınız?” sorusunu şöyle cevapladı: “Karşılaşmayız. Çünkü ikinciye oldu bu. Arsa değerinin metrekaresi 39 liraydı şu an 50’lere geldi. İkinci anlaşma oldu. Bir önceki anlaşmada bize sözleşme kargo yolu ile geldi. Sözleşmeyi imzaladık ve Ankara’da TOKİ’ye götürdük. Onlar sözleşmenin altına imza atmamışlardı. Sözleşme bize boş gelmişti. Bunu ortadan kaldırmak için Ankara’ya gittim. TOKİ Başkan Yardımcısı Ayşe Çalışkan’la imzaları attık, el sıkıştık ve hayırlı bayramlar diledik. Bu iş burada bitmiştir. Bu işin engellenmesi artık bu saatten sonra çok zor. Sayın Erdoğan Bayraktar’la da diye konuştuk. O konuşmalardan sonra da artık bir engelleme olmaz diye düşünüyorum. Bayram sonunda tapularımızı alıyoruz.”

“KEŞAN’IN HİZMETİNE SUNMAK BÜTÜN AMACIMIZ”

Deniz’in, “Bu arsanın planlaması konusundaki süreci nasıl aştın? TOKİ belli bir süre istemiş miydi?” sorusu ise Ender Mağden tarafından şöyle yanıtlandı: “Bu yeri TOKİ’nin yapılandırmasından sonra alabilirdik ama süreç 8-9 ayı buluyordu. Ayrıca, planlamada Keşan ile ortak karar vermek istedik. Kaldı ki; bu uzun süreçte yerin tekrar geri alınması riskini üstlenmek istemedik. Bu nedenlerle işi şimdi bitirdik.

Yeri aldıktan sonra, üzerinde ne yapmamız gerektiğini Keşan Belediyesi ve kamuoyuyla oturup konuşacağız. Nihai kararı verip, üzerindeki plan değişikliğini Keşan Belediyesi ile gerçekleştirip bu yeri Keşan’ın hizmetine sunacağız.”

“YER, KEŞANLILARIN RAHAT, HUZURLU YAŞAMASI İÇİN KULLANILACAK”

Programın son sorusu yine Cavit Deniz’den geldi.

Deniz’in, “Ankara’ya gitmeden önce Belediye Başkanı Özcan’la görüştün mü?” şeklindeki sorusunu Mağden şöyle yanıtlandı: “Ben bu konuyu yakın arkadaşlarımla dahi oturup konuşamadım. Asıl olan yeri Keşan’a kazandırmaktı. Geçen sefer iş bozuldu. Aslında hiç bozulmaması gerekiyordu. Bu süreci biz Keşan Belediyesi ile beraber yaparız. Belediye ve Borsa bir kamu kuruluşudur. Sivil toplum kuruluşları, Belediye Başkanı, herkes Keşan’a hizmet etmek için var. Dolayısıyla burada ne Ender Mağden’e ne de arkadaşlarına çıkar sağlama durumu vardır. Ne de bir şirket kurup bu yere 20 kişi alma düşüncesi. Bu yer Keşanlıların rahat, huzurlu yaşaması için kullanılacak. Yanımızda Bulgaristan ve Yunanistan var. Orada yapılacak olan fuar ve kongre merkezi uluslararası boyuta gelebilir. Yunanistan ve Bulgaristan ekonomisini bünyemize katıp, onlarla birlikte fuarlar düzenleyebiliriz. Hayırlısı olsun.”

Geri